![](https://www.tzafnews.gr/storageboom/2023/09/BECA0D3C-F559-4E70-8454-582400B14430-768x1024.jpeg)
Τελείται στην πηγάδα αυτήν την ώρα το σεπτό μνημόσυνο παρουσία εκατοντάδων προσκυνητών εις μνημην των άδικοσφαγεντων υπό των κομμουνιστοσυμμοριτων
![](https://www.tzafnews.gr/storageboom/2023/09/7577BA68-20D5-42F9-8C63-CC28A183A3C0-768x1024.jpeg)
Μετά την λειτουργία τελέστηκε μνημόσυνο στην πηγάδα και επίσης στον κεντρικό χώρο του μνημείου. Χαιρετισμούς απηύθηναν ο πρόεδρος των συγγενών των θυμάτων , η δημάρχος Οιχαλιας ενώ την κεντρική ομιλια εκφώνησε ο διακεκριμένος ιατρός Στ.Χαντζος ο οποιος χαρακτήρισε γενοκτονία το ανουσιουργημα του Σεπτεμβρίου του 1944 στην Κωμόπολη ενώ στιγμάτισε με καυστικότητα την εγκληματική αγριότητα των οργάνων του ΚΚΕ Δεν ήττα εμφύλιος τόνισε ο κ.Χαντζος όπως θέλουν κάποιοι να υποστηρίζουν… Ακολούθως ο κ.Χαντζος στιγμάτισε ονομαστικά ως απολύτως υπεύθυνους της απάνθρωπης δολοφονίας πάνω από 2000 ανθρώπων στην πηγάδα αλλά και την κοντινή περιοχή το Παμπελοποννησιακό γραφείο του ΚΚΕ , τους Μπλάνα, Κουλαμπα, Βελουχιώτη και Μπελογιάννη… Εν γνώσει τους σχεδιάστηκε κι εκτελέστηκε η θηριωδία υπογράμμισε ο κ.Χαντζος.
![](https://www.tzafnews.gr/storageboom/2023/09/5EC1B93D-0EB7-432E-8F7E-0456CC816685-768x1024.jpeg)
![](https://www.tzafnews.gr/storageboom/2023/09/F95F6C53-09DE-4F97-A656-39819EE7EA1C-768x1024.jpeg)
![](https://www.tzafnews.gr/storageboom/2023/09/69680112-2199-4A94-93E7-3864CC73D7B6-768x1024.jpeg)